A L L T O M C I T R O Ë N . I N F O . S E

Gissningsleken kan starta…. nu!

Posted in Konceptbil/designstudie by Peter H Svensson on 10/10/2018

(Paris)

Linda Jackson har bråda dagar. Hon har precis återvänt från Brasilien där man dragit igång produktionen av den lokalt tillverkade Citroën C4 Cactus SUV, d.v.s. ungefär samma bil som i Europa men med takrails samt fönstervevar både fram och bak. Och nu är hon i Paris för att presentera C5 Aircross som tills vidare blir märkets flaggskepp i väntan på tredje generationen av C6 Berline.

Under tiden presenterar hon en gissningslek medelst två fotografier på detaljer från kommande konceptbilar. Först ut är en studie som skall visa Citroëns tankar kring morgondagens stadstransporter. Förhoppningsvis handlar det om en bil, men säker kan man inte vara längre. Det enda vi vet är att det inte är en ny 2 CV. No, nein, njet! Hur kult den bilmodellen än var, och hur typisk den är för att illustrera vad som är franskt, så kommer inte 2 CV tillbaka. ” – Men vi ska göra någonting annat”, lovar hon.

Ett förslag som framförts är att första detaljbilden visar ett dörrhandtag som ska vara inspirerat från just 2 CV. Rätt svar kommer presenteras vid bilsalongen i Genève nästa år.

Detalj nummer två ska representeras Citroëns fortsatta ambitioner på att leverera ”ultrakomfort”. Vad detta är får vi veta när hela konceptbilen presenteras vid bilsalongen i Shanghai, kort efter Genève-mässan.

Eventuella förslag mottages i kommentarsfältet.

Text: Peter H Svensson
Bilder: Citroën Brasil; Citroën Communication

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: