Fler bilder på DS 5LS
(Paris)
Signaturen Polo6 har publicerat ett par bilder som tagits i samband med premiärvisningen av Citroëns DS 5LS i Paris för några dagar sedan. Till skillnad från pressbilderna gör dessa fotografier det lättare att föreställa sig bilens proportioner.
Den som sitter i Ds 5LS kan andas lugnt; en joniserande luftrenare finns på tillbehörslistan.
Med DS 5LS har Citroën valt en ganska säker väg att utveckla sitt DS-program i Kina. Den vanliga DS5 är måhända alltför avantgardistisk för den kinesiska smaken, och knappast föremål för uppmärksamhet från inköpsansvariga hos de offentliga förvaltningarna i landet. Där gör sig DS 5LS bättre. Namnet är förvisso inte särskilt originellt och kräver en sann märkesentusiast för att fastna i minnet. Däremot är bilen skräddarsydd för att passa som fordon för myndigheterna.
Även om formgivningen är helt ny för Citroëns del har budgeten kunnat hållas nere genom att återanvända teknik från både C4 och DS5 samt att parallellt med denna modell också utveckla den SUV-version som visades upp form av konceptbilen Wild Rubis tidigare i år.
//Peter H Svensson
leave a comment